Książki

Maria Czubaszek

Życiorys

Maria Czubaszek, a dokładniej Maria Alicja Czubaszek-Karolak z domu Bacz, urodziła się 9 sierpnia 1939 w Warszawie – polska pisarka oraz satyryczka, autorka tekstów piosenek, dziennikarka i jurorka wielu przeglądów kabaretowych.

W młodości uczęszczała do Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, ale maturę zdawała w żeńskim Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej.

Studiowała filologię angielską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale żadnego kierunku ostatecznie nie ukończyła. Jedną z jej pierwszych poważniejszych prac było podjęcie pracy w Programie I Polskiego Radia. Dla radia postanowiła rzucić studia. Ostatecznie swój debiut osiągnęła jak autorka tekstów reklamowych. Blisko lat 70-tych praca w radiu umożliwiła jej prowadzenie audycji satyrycznych.

Miała także styczność z twórczością dla telewizji. Sporadycznie pisała teksty do humorystycznego programu telewizyjnego pt. ,,Bajka dla dorosłych”. Współtworzyła także scenariusze do kilku seriali oraz filmów. Od 2005 roku byłą stałą komentatorką magazynu satyryczno-publicystycznego ,,Szkło kontaktowe”, który był nadawany na TVN 24. .

W latach 70-tych poślubiła muzyka jazzowego, Wojciecha Karolaka, z którym byłą związana aż do śmierci, czyli do 12 maja 2016r. Przyczyną zgonu było wycieńczenie organizmu i komplikacje związane z funkcjonowaniem układy krążenia.

Barwna postać polskiego show-biznesu

Maria Czubaszek była jedną z najbardziej niekonwencjonalnych i szczerych, a zarazem inteligentnych starszych przedstawicieli polskiego show-biznesu we współczesnych czasach. Czemu niekonwencjonalna? Gdyż lubiła przekraczać umowne granice ludzkich zachowań i jednocześnie zachowała przy tym klasę. Niejednokrotnie budziła kontrowersje swoimi opiniami na tematy tj. aborcja, miłość i seks.

Jej postać była szeroko związana z różnymi festiwalami. Od Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry (1977 jako jurorka), poprzez mniej znane festiwale o randze ogólnopolskiej, aż po Przystanek Woodstock, na który w 2014r. została zaproszona jako gość.

Należy wspomnieć, iż głównym znakiem rozpoznawczym oraz nieodłącznym elementem życia codziennego były papierosy.

Twórczość

W swoim życiu zrealizowała lub współtworzyła wiele słuchowisk radiowych, tekstów piosenek czy scenariuszy do filmów i seriali.

Na swoim koncie ma też kilka publikacji książkowych, gdzie jedną z słynniejszych jest ,,Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, która została napisana w formie rozmowy dziennikarza Artura Andrusa z Marią Czubaszek. Treścią książki są opowiadania o jej twórczości oraz o gwałtownych zwrotach w życiu towarzyskim i rodzinnym. W połowie lat 70-tych p. Maria zaczęła pisać felietony, które w 1980r. zostały zebrane i ukazały się w jej pierwszej książce pt. ,,Na Wyspach Hula-Gula”.

Była także autorką tekstów piosenek, które w późniejszym czasie stały się przebojami (m.in. ,,Kochać można byle jak”, która byłą jej pierwszym tekstem.

Mimo, iż p. Marii na ma na tym świecie, niewątpliwie jej satyryczna twórczość oraz specyficzne podejście do życia przeszły do historii.

Dodaj komentarz